More

York Union of Golf Clubs

York Union Diary

Click < >  to move the year forwards / backwards.

< 2018 >

February
Sunday 25th 08:00 - 12:57 Cross Trophy No 10 The Oaks The Oaks
08:00 - 12:57 Cross Trophy No 9 Sandburn Hall Sandburn Hall
March
Sunday 25th 08:00 - 13:50 Cross Trophy No 13 - Kirkbymoorside Kirkbymoorside G C
April
Tuesday 3rd YU Junior IDU v Teesside Aldwark Manor
Friday 6th YU Junior IDU Team v Sheffield Hickleton
Sunday 8th 09:00 - 10:50 Fletcher Trophy Kirkbymoorside G C
Wednesday 11th YU Junior IDU Team v East Riding Fulford
Sunday 15th 08:00 - 12:20 Crossley Trophy Malton & Norton G C
May
Sunday 6th YU Junior IDU v Harrogate Masham
Monday 7th Wilkinson Trophy - Scratch Knockout 2018 Begins
Friday 11th Pike Hills Cup - Handicap Knockout 2018 Begins
Saturday 12th 13:30 - 15:00 Thompson Trophy - Scratch Invitation York G C
Sunday 20th YU IDU Team v East Riding Forest of Galtres
YU IDU Junior Team v H'fax/Hudds Lightcliffe
Sunday 27th YU IDU Junior Team v Leeds Garforth
June
Friday 1st Junior Champion Club Team Pike Hills G C
09:30 - 11:10 Junior Champion Club Pike Hills G C
Sunday 3rd 08:00 - 10:00 Amateur Championship Rd 1 Kirkbymoorside G C
10:20 - 11:00 Seward Trophy (Mixed) Kirkbymoorside G C
12:45 - 14:55 Amateur Championship Rd 2 Kirkbymoorside G C
Sunday 10th YU IDU Team v Harrogate Bedale
09:00 - 12:00 YUGC Fulford Rose Bowl Sandburn Hall
Sunday 24th YU IDU Team v Sheffield Easingwold
July
Sunday 1st 09:30 - 11:50 Yorkshire Herald Mixed Foursomes Forest Park G C
Sunday 8th YU IDU Team v Teesside Billingham
IDU Junior Club Team Champ Hull
Wednesday 11th 07:30 - 15:00 Seniors Championship Fulford G C
Sunday 15th 08:00 - 14:00 1900 Anniversary Bowl York G C
08:30 - 11:10 Sharp Trophy Easingwold
Wednesday 18th 09:30 - 10:50 Reed Trophy Heworth G C
Sunday 22nd 09:00 - 12:00 Ladies Championship, Silver and Bronze Division The Oaks
Tuesday 31st YU IDU Junior Team v Bradford The Oaks
August
Sunday 5th YU IDU Team v Leeds Pike Hills
08:30 - 10:10 Kitching Trophy Heworth G C
Thursday 9th 09:00 - 12:40 Aldwark Trophy Aldwark Manor G C
Friday 10th 08:30 - 09:10 Junior Championship York G C
Sunday 12th 08:00 - 09:50 Open Championship Forest of Galtres G C
Sunday 19th YU IDU Team v H'fax & Hudds Forest Park
08:00 - 11:50 Lewis Trophy Sandburn Hall
Wednesday 29th 08:00 - 12:48 Pick Trophy Malton & Norton G C
Thursday 30th IDU Junior Team Championship Headingley
September
Sunday 2nd YU IDU Team v Bradford Woodhall Hills
Sunday 9th IDU Team Championship Knaresborough
Sunday 16th YUGC Team Championship Scarthingwell
08:00 - 08:45 YU Team Championship - Foursomes Scarthingwell
12:30 - 13:50 YU Team Championship Singles & Issott Trophy Scarthingwell
Sunday 30th YU Matchplay Finals Fulford
October
Sunday 7th 08:00 - 12:57 Cross Trophy No 2 - Forest Park Forest Park G C
08:00 - 13:33 Cross Trophy No 1 Heworth Heworth G C
Wednesday 17th 09:15 - 12:22 Ladies Winter Series 1 Kirkbymoorside G C
Sunday 21st 08:00 - 13:13 Cross Trophy No 4 Easingwold Easingwold
08:00 - 13:32 Cross Trophy No 3 Pike Hills Pike Hills G C
November
Sunday 4th 08:00 - 12:06 Cross Trophy No 5 Scarthingwell Scarthingwell
08:00 - 12:06 Cross Trophy No 6 - The Oaks The Oaks
Sunday 11th 08:45 - 11:35 Ladies Winter Series 2 Malton & Norton Malton & Norton G C
Sunday 18th 09:00 - 10:59 Cross Trophy No 7 Sandburn Hall Sandburn Hall
09:00 - 10:59 Cross Trophy No 8 Kirkbymoorside Kirkbymoorside G C




Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.