Click < > to move the year forwards / backwards.
February | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday | 19th | 08:00 - 12:40 | Cross Trophy No 9 - The Oaks | The Oaks | ||||
08:00 - 12:49 | Cross Trophy No 10 Sandburn Hall | Sandburn Hall | ||||||
March | ||||||||
Wednesday | 8th | 09:30 - 11:38 | Ladies Winter Series 3 | Heworth G C | ||||
Sunday | 19th | 08:00 - 13:42 | Cross Trophy No 11 - York | York G C | ||||
08:00 - 13:51 | Cross Trophy No 13 Fulford | Fulford G C | ||||||
April | ||||||||
Sunday | 2nd | 08:00 - 11:36 | Lewis Trophy | Forest Park G C | ||||
Thursday | 13th | IDU Junior Team v Teesside | AWAY - Saltburn | |||||
Sunday | 23rd | 08:30 - 11:50 | Sharp Trophy | York G C | ||||
13:30 - 14:58 | Thompson Trophy - Scratch Invitation | Fulford G C | ||||||
Sunday | 30th | IDU Junior Team v Sheffield | Easingwold | |||||
May | ||||||||
Sunday | 14th | 08:00 - 12:21 | Crossley Trophy | Easingwold | ||||
Tuesday | 16th | York Union Matchplay 2017 Knockout Begins | ||||||
Sunday | 21st | IDU match 1 v Harrogate | Kirkbymoorside | |||||
Sunday | 28th | IDU Junior Team v Leeds | Sandburn Hall | |||||
June | ||||||||
Friday | 2nd | Junior Champion Club Team | Tadcaster Club | |||||
09:30 - 11:00 | Junior Champion Club | Tadcaster Club | ||||||
Sunday | 4th | Seward Trophy Girls Qual | Fulford G C | |||||
08:00 - 10:33 | Amateur Championship Rd 1 | Fulford G C | ||||||
10:50 - 11:30 | Seward Trophy (Mixed) | Fulford G C | ||||||
12:45 - 15:45 | Amateur Championship Rd 2 | Fulford G C | ||||||
Sunday | 11th | IDU match 2 v Sheffield | AWAY - Sitwell Park | |||||
09:00 - 11:30 | Fulford Rose Bowl | Pike Hills G C | ||||||
Sunday | 18th | IDU Junior Team v Halifax Hudderesfield | Pike Hills | |||||
08:00 - 11:20 | 1900 Anniversary Bowl | Forest of Galtres G C | ||||||
Sunday | 25th | IDU Match 3 v Teesside | The Oaks | |||||
July | ||||||||
Sunday | 2nd | IDU Junior Team v Harrogate | Scarthingwell | |||||
Sunday | 9th | IDU Junior Club Team | Sandburn Hall | |||||
IDU match 4 v Leeds | AWAY - Woolley Park | |||||||
Wednesday | 12th | 08:00 - 15:21 | Seniors Championship & Reed Trophy | York G C | ||||
Sunday | 16th | 09:00 - 12:40 | Yorkshire Herald Mixed Foursomes | Malton & Norton G C | ||||
Sunday | 23rd | 09:00 - 12:20 | Ladies Championship, Silver and Bronze Division | Forest Park G C | ||||
Sunday | 30th | President's Day | Kirkbymoorside | |||||
Monday | 31st | IDU Junior Team v Bradford | AWAY - Northcliffe | |||||
August | ||||||||
Sunday | 6th | IDU match 5 v Halifax/Huddersfield | AWAY - Huddersfield | |||||
09:00 - 12:10 | Kitching Trophy | Aldwark Manor G C | ||||||
Friday | 11th | 08:00 - 08:50 | YU Junior Championship | Heworth G C | ||||
Sunday | 13th | 08:00 - 10:00 | YU Open Championship | Kirkbymoorside G C | ||||
Monday | 14th | IDU Junior Team v East Riding | AWAY - Flamborough Head | |||||
Wednesday | 16th | 08:30 - 12:20 | Pick Trophy | Tadcaster Club | ||||
Thursday | 17th | 09:00 - 12:40 | Aldwark Trophy | Forest of Galtres G C | ||||
Sunday | 20th | IDU Match 6 v Bradford | Malton & Norton | |||||
Thursday | 31st | IDU Junior Team Championship | AWAY - Sitwell Parkl | |||||
September | ||||||||
Sunday | 3rd | IDU Match 7 v East Riding | AWAY - Brough | |||||
Sunday | 10th | IDU Team Championship | AWAY - (Harrogate) | |||||
Sunday | 17th | YU Team Championship | The Oaks | |||||
07:30 - 09:40 | YU Team Championship Foursomes | The Oaks | ||||||
12:15 - 14:57 | YU Team Championship Singles & Issott Trophy | The Oaks | ||||||
Sunday | 24th | YU Matchplay Finals | Sandburn Hall | |||||
October | ||||||||
Sunday | 1st | 08:00 - 12:57 | Cross Trophy No 2 Aldwark Manor | Aldwark Manor G C | ||||
08:00 - 13:51 | Cross Trophy No 1 Heworth | Heworth G C | ||||||
Wednesday | 11th | 09:45 - 11:45 | Ladies Winter Series 1 | Forest of Galtres G C | ||||
Sunday | 15th | 08:00 - 13:24 | Cross Trophy No 4 Easingwold | Easingwold | ||||
08:00 - 13:24 | Cross Trophy No 3 - Forest Park | Forest Park G C | ||||||
Sunday | 29th | 08:00 - 12:06 | Cross Trophy No 6 Scarthingwell | Tadcaster Club | ||||
November | ||||||||
Sunday | 5th | 09:00 - 11:50 | Ladies Winter Series 2 Fulford | Fulford G C | ||||
Sunday | 12th | 09:00 - 10:59 | Cross Trophy No 8 Forest of Galtres | Forest of Galtres G C | ||||
09:00 - 10:59 | Cross Trophy No 7 Malton & Norton | Malton & Norton G C | ||||||
Saturday | 25th | Annual Dinner |